Logishki autoritariniam rezhimui.
Gal kur izhvelgi PRAKTINI valdzhios pasidalijima?
Maestro, pradžiai reiktų pasiskaitinėt kas yra respublika. O poto rašinėt apie režimus ir t.t. Tai, kad Smetona iš esmės pasielgė antikonstituciškai ir nuvertė teisėtą valdžią jau yra blogai, kaip jisai valdė praktikoje kitas dalykas, tačiau pati konstitucija surašyta taip, kaip nurodo 3 straipsnis. Dabartinėje mūsų konstitucijoje yra baisesni dalykai dėl tamistos labai kvestionuojamojo valdžios pasidalijimo principo. Apie kokį valdžios pasidalijimą galima kalbėt, jeigu seimo narys, gali būti ir vyriausybės nariu? Pradžiai susitvarkykime savo kiemą, o poto bandykim aiškint kas buvo TEN blogai.
Darka, apie 1938 m. Konstituciją (K1938), kurią ir cituoja, Maestro yra visiškai teisus. Valdžių padalijimo nebuvo nei teorinio nei praktinio, tai absoliučiai autoritarinė Konstitucija. Prie K1992 nereikėtų kabinėtis, (pusiau)parlamentinėje respublikoje įprasta, kad vykdomąją valdžią ar jos dalį formuoja parlamentas, o parlamento nariai gali būti vykdomosios šakos - Vyriausybės nariais. Tai absoliučiai nesulyginama su K1938 "bajeriu" kad vykdomoji valdžia (Prezidentas) gali imtis atstovaujamosios funkcijų ir leisti įstatymus. Čia situacija panaši kaip kad tapšnotojas ruošėsi dekretais valdyti...
Maestro galima sukirsti truputį kitoje vietoje. Nesiginčijant apie faktinę situaciją šalyje nuo 1926-12-17, reiktų pastebėti, jog K1938 galiojo vos porą metų, iki LTSR K1940. Pirmus du metus po 1926 perversmo formaliai galiojo K1922, kurią priėmė "Lietuvos Tauta <...>per savo įgaliotus atstovus, susirinkusius į Steigiamąjį Seimą", ir prie kurios Tamstos nelabai turėtumėte kabinėtis.
K1928 jau kelia akivaizdžių abejonių dėl priėmimo tvarkos "Respublikos Prezidentas, pritariamas viso Ministerių Kabineto <...> nusprendė paskelbti šitokią Lietuvos Valstybės Konstituciją ". Tačiau dešimt Smetonos valdymo metų, t.y. praktiškai visą laikotarpį, per kurį formavosi tautos nuomonė apie valdžią, kuriuo remiasi tarybiniai propagandistai, teigiantys, kad Stalino saulė buvo šviesesnė nei Smetonos, galiojo būtent K1928, kurios analizė turėtų kiek pakirpti Maestro posto sparnelius.
1. Lietuvos Valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika. Suvereninė valstybės valdžia priklauso Tautai.
2. Valstybės valdžią vykdo Seimas, Vyriausybė ir Teismas.
3. Lietuvos Valstybėje neturi galios joks įstatymas, priešingas Konstitucijai.
11. Visi Lietuvos piliečiai, vyrai ir moterys, yra lygūs prieš įstatymus. Negali būti teikiama ypatingų privilegijų nei mažinama teisių piliečiui dėl jo kilmės, tikėjimo, tautybės.
12. Piliečių asmuo neliečiamas. Traukti pilietis tieson galima tik įstatymuose nurodytais atsitikimais ir tvarka. Pilietis gali būti suimtas arba jo laisvė suvaržyta, tik užtiktas nusikalstamą darbą bedarąs, arba teismo valdžios organo nutarimu. Suimtajam piliečiui turi būti ne vėliau kaip per 48 valandas įteiktas nutarimas dėl jo suėmimo ir nurodytas suėmimo pagrindas. Negavus šio nutarimo suimtasis tuojau paleidžiamas.
13. Piliečio butas neliečiamas, įeiti į butą ir daryti jame krata galima tik nurodytais įstatyme atsitikimais ir tvarka.
24. Seimą sudaro tautos atstovai. Atstovų skaičių nustato įstatymas.
25. Atstovai renkami visuotiniu, lygiu, tiesiu ir slaptu balsavimu proporcine rinkimų sistema.Seimo rinkimų būdą ir tvarką nustato įstatymas.
26. Rinkti atstovus į Seimą turi teisės pilnateisiai Lietuvos piliečiai, vyrai ir moters, turintieji ne mažiau kaip 24 metus amžiaus, o būti renkami — turintieji ne mažiau kaip 30 metų amžiaus.
30. Seimas prižiūri Vyriausybės darbus, duoda jai paklausimų bei interpeliacijų.
31. Seimo tvirtinimo yra reikalingi Valstybės biudžetas ir jo išpildymas.
42. Vyriausybę sudaro Respublikos Prezidentas ir Ministerių Kabinetas.
48. Respublikos Prezidentas atstovauja respublikai, akredituoja Lietuvos pasiuntinius, priima svetimų valstybių pasiuntinius ir ratifikuoja sudaromas su kitomis valstybėmis sutartis.
49. Respublikos Prezidentas skiria Ministerį Pirmininką, kitus ministerius ir Valstybės Kontrolierių, Ministerio Pirmininko pristatomus, ir paleidžia tiek visą Ministerių Kabinetą, tiek atskirus ministerius ir Valstybės Kontrolierių.
50. Respublikos Prezidentas skiria ir paleidžia visų laipsnių karininkus ir Respublikos valdininkus, kurių skyrimas ir paleidimas įstatymo yra jam pavestas.
51. Respublikos Prezidentas skelbia įstatymus. Seimo priimtieji įstatymai Respublikos Prezidento skelbiami ne vėliau kaip per vieną mėnesį, skaitant nuo įstatymo įteikimo dienos.
Respublikos Prezidentas turi teisės per vieną mėnesį, skaitant nuo įstatymo įteikimo dienos, grąžinti Seimui su savo nuomone Seimo priimtą įstatymą antrą kartą apsvarstyti. Jei po to Seimas antru svarstymu priima tą patį įstatymą ne mažiau kaip ⅔ (dviem trečdaliais) visų Seimo narių dauguma, tai Respublikos Prezidentas privalo jį paskelbti.
57. Visi Respublikos Prezidento aktai, išskyrus Ministerių Kabineto paleidimą, privalo turėti Ministerio Pirmininko arba atatinkamo ministerio parašą. Atsakomybė už aktą tenka jį pasirašiusiam ministerini.
60. Ministerių Kabinetas atsako solidariai Seimui už bendrą Vyriausybės politiką, o kiekvienas ministeris skyrium atsako Seimui už savo darbą jam pavestoje valdymo srityje.
Ministerių Kabinetas ir kiekvienas ministeris skyrium atsistatydina, Seimui išreiškus jam nepasitikėjimą ne mažiau kaip 3/5 (trimis penktadaliais) visų Seimo narių dauguma.
61. Ministerių kabinetas ruošia ir pristato Seimui įstatymų sumanymus.
Keletą "perliukų" iš K1928 sąmoningai praleidau, tačiau iš to, kas parašyta nu niekaip negalima šios Konstitucijos vadint bloga, labai autoritarine ar kažką daug pasakančia apie neteigiamą valdžios sistemą... Visiškai panašu į dabartinę, ar ne?
Tolstant nuo teisės, pritariu labai teisingam pastebėjimui - tikrai daug atsiliepimų apie tą laikotarpį yra labai teigiamų. Ir nebūtinai iš buržujų kapitalistų ar dvarininkų. Kaip ir kiekvienoj neitin demokratinėj valstybėj, jei nereiškei kitokių nei vyraujančios politinių pažiūrų, visom kitom prasmėm galėjai gyventi saugiai, sočiai ir užtikrintai. O darbininkai bendrabučiuose degtinę gerdavo ir žmoną/vaikus mušdavo ir prie Smetonos, ir prie Stalino, ir prie Adamkaus...
Edited by Prokuror, 2010 February 24 - 09:23.